Kim byli ninja i czy dalej można nim być ?
Kusari-gama
Składa się z jednostronnego ostrza umocowanego do rękojeści. Dodatkowo z przymocowanym łańcuchem o długości ok. 9-12 stóp z żelaznym ciężarkiem na koncu. Broń ta została wynaleziona przez chłopów, którzy używali jej do walki z bandytami i roninami. Póżniej zaczeli jej używaa samurajowie, ninja oraz yamabushi (wędrowni mnisi). Kusari-gama rozwinęła się od narzędzia z małym sierpem przyłączonym łańcuchem o dł. 2,7 m., aż do dłużej kosy. Przy pomocy łańcucha ninja oplatał i unieruchamiał ostrze miecza lub włóczni, a także części ciała wroga np. ramiona, szyja, nadgarstek. Jednocześnie zadawał cios ostrzem w głowę lub odsłoniętą szyję.
Offline
Kyoketsu-shoge
Była tradycyjną bronią ninja, nigdy nie używaną przez ich wrogów samurajów. Była to kombinacja yari (włóczni) z sierpem i żelaznym pierścieniem ok. 4” średnicy umocowanego na koncu liny zrobionej czesto z kobiecych lub końskich włosów (zapewniało to niesamowitą wytrzymałość) o dł. 2,4 do 3 metrów.
Sposób walki: ninja rzucał obrecz z przywiązanym sznurem, sznur oplatał ramiona, nogi lub szyję przeciwnika. Szybkim i mocnym szarpnięciem linki ninja zmurszał wroga do zbliżenia się i zadawał mu cios sztyletem.
Offline
Miecz ninja
Zwany również ninja-to bądĽ ninja-ken. Krótszy (ok. 55cm) i cieńszy ni? tradycyjny miecz samuraja. Ponieważ jego zasięg był krótszy, był on bardziej przydatny, kiedy ninja walczył w wąskich i mniejszych pomieszczeniach. Lżejszy ciężar powodował także, że ninja mógł walczya używając tylko jednej ręki. Rodziny samurajów czciły swoje miecze i szanowały najlepszych płatnerzy, podczas gdy ninja traktowali swoje miecze wyłącznie jako narzędzie. Nie przypisywano im żadnej czci ani duszy. Uchwyt miecza i pochwa miały zwykle czarne matowy kolor. Saya czyi pochwa miecza miała wiele zastosowań. Mogła być używana jako rurka do oddychania pod wodą lub jako przyrząd wzmacniający słuch. Czasami miecz ten posiadał ukryte ostrze wewnątrz rękojeści, aby oszukać wroga.
Offline
Shuriken - Rodzaje
Jak wynika z ilustracji w starych manuskryptach i obserwacji egzemplarzy shuriken, które przetrwały do dnia dzisiejszego, broń ta występowała w imponującej liczbie odmian, przy czym panuje powszechna zgoda jeśli chodzi o jej podstawową klasyfikację na boshuriken i shashuriken. Oczywiście można dokonac dalszych podziałów i wprowadzić kolejne kategorie, na przykład kugigata, harigata, ryoseigata, yarihogata, hogata, tantogata, ryuseigata i juigata. Ta lista właściwie nie ma końca, a zależy przede wszystkim od wyobraĽni wytwórcy shuriken lub osoby zajmującej sie katalogowaniem tej broni. Trzeba również pamiętać, że wiele nazw zostało wymyślonych póĽniej, bo wynalazcy konkretnego rodzaju shuriken wcale nie zależało na upowszechnieniu swojego dzieła. Wręcz przeciwnie, ukrywał je, żeby nie utracić elementu zaskoczenia, wiec nie potrzebował nadawać mu nazwy. dla jasności wywodu podzieliłem shuroken na trzy główne kategorie.
* proste
* w kształcie gwiazdy, krzyża lub dysku
* specjalne
Zaszeregowanie konkretnego egzemplarza czasem może sprawić problemy. Na przykład boshuriken z dwoma ostrymi końcami jest nazywany ryobarigata shuriken, a z trzema lub więcej - tashinshuriken. Wszystkie tashinshuriken są jednocześnie shashuriken, ale nie wszystkie shashuriken to tashinshuriken. Według niektórych Ľródeł nazwa shashuriken odnosi sie do ruchu, jaki wykonuje lecąca broń, wirując dokoła własnej osi jak koło (sha). shuriken w kształcie gwiazdy porusza się właśnie w ten sposób, a ponieważ ma więcej niż trzy końce, można go uważać jednocześnie za shashuriken i tashinshuriken. Natomiast shuriken w kształcie dysku, którego ostrzem jest cała krawędĽ nie może zostać zaliczony do tashinshuriken. Na shuriken w kształcie gwiazdy, krzyża lub dysku czasem mówiono też hirashuriken, czyli "płaski shuriken", ponieważ wyglądem przypominały płaskie metalowe płytki (teppan).
Proste Shuriken
Prosty shuriken nazywano boshuriken, czyli "shuriken-kij'. Boshuriken występowały w rożnych długościach i przekrojach poprzecznych: okrągłym, trójkątnym, kwadratowym, prostokątnym, pięcio- lub sześciokątnym. Większosc typów posiadała zaostrzony jeden koniec, choć czasem można było spotkać shuriken, który miał oba końce ostre. Ciężar borni zależał głównie od jej długości i średnicy, a te trzy parametry razem decydowały o maksymalnym zasięgu. boshuriken był popularnym typem shuriken, na co składały się przede wszystkim dwa powody: był łatwiejszy do zrobienia, dużo prostszy, dajmy na to, gwiazdy i najłatwiej było go ukryć, nie tylko w ubraniu ale choć by w dłoni.
Shuriken w kształcie gwiazdy, krzyża i dysku
Ponieważ w czasie lotu wirują dokoła własnej osi, shuriken z tego podziału nalezą do kategorii shashuriken, często nazywanej też shaken. Shuriken w kształcie gwiazdy są bez wątpienia najbardzej znane, bo stały sie znakiem firmowym hollywoodzkich ninja, jednak do tej samej kategorii należą również shuriken w kształcie krzyża i dysku.
Offline